1. Ana Sayfa
 2. Pazarlama

E-Posta Pazarlaması Nasıl Yapılır? Siteniz için Avantajları Neler?

E-Posta Pazarlaması Nasıl Yapılır? Siteniz için Avantajları Neler?
+ - 0

E-posta pazarlaması, işletmelerin belirli bir hedef kitleye ulaşabilmek veya kitlesini daha da genişletebilmek için ürünlerinin tanıtım ve bilgilendirmesinde e-posta yöntemini kullanmasıdır. E-posta diğer iletişim araçlarına nazaran daha güncel ve stratejik bir adım olmaktadır.

Belirlenen hedef kitle ile arada hiçbir aracı olmadan iletişim imkanı sunmakta olan e-posta pazarlaması, markalar açısından büyük dönüşüme katkı sağlıyor. Bu doğrultuda belirlenen kitleye doğru zamanda ve doğru içeriği yapmak e-posta pazarlamanın püf noktalarından olmaktadır. Bu strateji sayesinde markalar büyük bir maddi kazanç sağlar.

Etkili bir şekilde e-posta pazarlaması yapabilmek için ilk olarak izinli kullanıcı verisi oluşturmak gerekmektedir. Daha sonra e-postaların gönderileceği kitlenin doğru ve iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Doğru analiz yapmak son derece önemlidir. Gönderilecek olan içeriği, hedef kitlenin ihtiyaçları ve ilgi alanları doğrultusunda hazırlamak da kritik bir öneme sahiptir. İnsanlar, ilgisini çekmeyen veya ihtiyacı olmayan ürünlere karşı ilgisizlerdir. Bu noktada hedef kitlenin doğru belirlenmesi e-posta pazarlamadan alınacak verimi arttırır.

E-Posta Pazarlaması İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

E-postanın başlığını veya sloganını çarpıcı bir şekilde yapmak müşterilerin ilgisini çekmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte e-posta gönderme sıklığını ideal seviyede tutmak gerekir. Aşırı e-posta gönderimi sağlandığında müşteriler bu durumdan rahatsızlık duyabilir. Gönderilen e-posta sonuçları, iyi analiz edilmelidir.

İlk olarak izinli kullanıcı datası toplanması gerekir. Bunları elde etmek için e-bülten formlarını ve pop-up formlarını kullanabilirsiniz. Eğer sosyal medya kullanımınız mevcut ise Facebook app gibi uygulamalar aracılığıyla kullanıcı verilerine ulaşmanız mümkündür. Bunlara ek olarak mağaza veri tabanı ve fuar organizasyonları gibi araçlar ile data oluşturabilirsiniz.

Data oluşturulduktan sonra gönderim yapılacak kitle doğru bir şekilde seçilmelidir. Bu kitleleri gruplandırmanız ve kategorilere ayırmanız gerekir. Özel hedef gruplara yapılacak olan e-posta gönderimleri sayesinde başarı oranı daha çok yükseltilebilir.

E-posta gönderimlerinde başlık ve içerik birbiri ile uyumlu olmalıdır. Birbirinden farklı olması veya içeriğin başlıktan sapması pek hoş bir etki yaratmayacaktır. Ayrıca içeriğin sade ve net olması da önemli bir ayrıntıdır.

Karmaşık içeriklerin anlaşılması zor olabilir. Basit bir dille yazılmış olan içerikler daha çok okumaya teşvik eder. Kullanıcı eğer bu e-postaları almak istemiyorsa listeden çıkma seçeneği olması gerekir.

E-Posta Pazarlamayı Bu Kadar Önemli Kılan Şey Nedir?

E-posta pazarlama seçenekleri arasında en çok tercih edilen olmaktadır. Bu kadar tercih edilmesi ve önemli olmasının bir çok sebebi vardır. Aynı zamanda firmalara olan katkısı da yadsınamayacak kadar yüksektir.

Düşük maliyet, firmaların e-posta pazarlaması seçeneğini kullanmaları için oldukça etkili bir nedendir. Geleneksel pazarlama yöntemlerine nazaran dijital pazarlama yöntemleri daha düşük maliyet sunmaktadır. Dijital pazarlama yöntemleri arasında olan e-posta pazarlama ise diğerlerine nazaran en düşük maliyet içerir. Bu yüzden çoğu firma e-posta pazarlama alanına yönelim göstermektedir.

E-posta pazarlamanın önemli bir avantajı ise hedef kitleleri istenildiği şekilde kategorize edilebilir olmasıdır. Yaş, eğitim, cinsiyet ve medeni durum gibi durumları kategorize etmek mümkündür. böylelikle hedef kitleye uygun e-posta göndermek olanağı vardır. Belirli bir hedefe iletilen e-postalarda dönüşüm oranında artış görülebilir.

Kişiselleştirme, e-posta pazrlamanın önemli özelliklerinden biridir. Markaların, müşterilere ismi ile hitap edebilmesine olanak tanır. Bu durum resmi fakat samimi bir izlenim yaratabilir. Potansiyel müşterilerinizle sağlıklı bir iletişim kurulabilmek adına dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Kısa iletim süresi, e-posta pazarlama faydalarındandır. Günümüzde hız önemli bir rekabet aracıdır. Her zaman için hızlı adımlar atanlar daha önde olur. Oluşturulan hedef kitlelere mesajın anında ulaşması sağlanır. Hız önemli bir rekabet aracı olduğu için e-postanın bu alanda önemi daha çok artıyor.

E-posta pazarlama takip ve analiz kolaylığı sağlaması açısından da sıklıkla tercih ediliyor. Genel olarak dijital pazarlama araçlarında bunu görmek mümkündür. İletişim sürecinin takibi ve analizi açısından diğer yöntemlere göre e-posta pazarlama daha çok kolaylık sağlar. Geliştirilen sistemler ile e-postaların kimler tarafından görüldüğü veya silindiği takip edilebilmektedir. Strateji oluştumak açısından markaların işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

E-posta pazarlama en önemli dijital pazarlama araçlarındandır. Markalar için oldukça fayda ve kolaylık sağlar. Doğru bir e-posta pazarlama, bir markanın oluşumundaki önemli etmenlerden biridir. Sunduğu birçok fayda ve olanak sayesinde firmalar tarafından en çok tercih edilen dijital pazarlama yöntemi olmaktadır.

Siteniz İçin E-Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

E-posta pazarlama avantajları sayesinde firmalara ve kullanıcılara büyük faydalar sağlamaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • E-posta pazarlamanın maliyeti diğer pazarlama biçimlerinden daha düşüktür.
 • İzne dayalı bir sistem olduğu için ürünler ile gerçekten ilgilenen müşterilerle iletişim kurabilmenizi sağlar. Bu yüzden e-posta almaya devam edeceklerdir.
 • E-postanın içeriğine uygun olan grafik gönderme vaya dosya ekleme seçeneği vardır.
 • E-posta pazarlaması, küçük hedefli listelere veya daha büyük kitlelere ulaşmak için kullanılabilir. Ölçeklenebilir olması e-posta pazarlamanın avantajlarından olmaktadır.
 • Diğer pazarlama yöntemlerinin aksine kullanıcılar uygun oldukları zaman diliminde mesajı okuyabilirler.
 • E-posta göndericileri silinmediği taktirde kalıcıdır. Silinmediği sürece gelen kutusunda bekler.
 • E-posta gönderimini sağlamadan önce test edebilmek, e-posta pazarlamanın avantajları içerisinde yer alır.
 • E-posta pazarlama ile müşterilerin verilerine ulaşılabilir. Profilleri hakkında daha çok detaylı bilgi edinilmesine olanak tanır.
 • Upsell ve crossel stratejilerinin fazla olmasında e-posta pazarlaması oldukça önemlidir.
 • E-posta pazarlaması ile markaların akılda kalıcı olması sağlanılır. Akılda kalmak açısından gönderilen e-postalar sizin potansiyel müşterileriniz ile doğrudan iletişim kurabilmenize olanak sağlar. E-postalar sayesinde hem markanın bilinirliği artmakta hem de akılda kalması sağlanmaktadır.
 • E-posta pazarlaması ile mobil kullanıcılar da hedef kitle olabilir.
 • Etkileşimleri ölçmek e-posta pazarlama avantajları arasındadır.
 • E-posta sayesinde hızlı geri dönüşler almak mümkündür.
 • E-posta pazarlaması sayesinde firmaların reklam gelirlerini düşürülebilir.
 • Sadık bir müşteri kitlesi oluşturulmasında yardımcı olur. Sadece ürünleriniz ile ilgilenen ve firmanızı takip eden müşteriler kazanmanızı sağlar.
 • Zamandan tasarruf etmek açısından e-posta pazarlama son derece avantajlıdır.
 • E-posta pazarlama sayesinde doğa dostu bir firma olduğunuzu müşterilere gösterme imkanınız olur.

E-Posta Pazarlamasının Başarı Ölçüsü Nedir?

E-posta pazarlama avantajları çok olması dolayısıyla firmanızın başarısı üzerinde etkisi olmaktadır. Bir e-posta pazarlamasının çalışması için iyi analizlerde bulunması gerekir.

E-postanın teslim edilip edilmediği, e-postanın okunmuş olması ve geri dönüş sağlanan e-postalar ve abonelikten çıkılması gibi durumların bilinmesi size pazarlama noktasında yeni ve güncel stratejiler geliştirmek açısından yardımcı olur. Bu analizler yapıldığı taktirde e-posta pazarlamasının başarı oranı ölçüsü kesin bir şekilde ifade edilebilir. İyi bir analiz yapılmadan firmanın e-posta pazarlaması hakkında başarısından söz etmek zordur.

E-posta pazarlamanın başarı göstermesinde doğru hedef kitle belirlenmesi büyük önem arz eder. Çünkü yanlış hedef kitle seçimi satışlar üzerinde bir etki yaratmaz.

Gönderilen e-posta içeriği, cazip ve dikkat çekici özellikte olmalıdır. Karmaşık yapıda olan içerikler anlaşılamadığı için müşterilerde okuma isteği uyandırmayacaktır. Buna ek olarak çok sık gönderilen e-postalar da spam kutusuna eklenmeye neden olabilir. Çok sık e-posta gönderimi, başarıyı olumsuz yönde etkileyen bir faktördür.

Müşterilerin gönderdiği e-postalara en kısa süre içerisinde ve doğru bir bilgi ile geri dönüş sağlanması başarının artmasında önemli bir etkendir.

Yazıyı Dinlemek İçin;

Yorum Yap