İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

Etkili bir müşteri haritası yolculuğu haritası nasıl oluşturulur?

Etkili bir müşteri haritası yolculuğu haritası nasıl oluşturulur?
+ - 0

Kurumsal firmanızın müşterilerinizle olan ilişkilerini gözden geçirmelisiniz. Müşterinizle olan iletişimi ilk andan itibaren düzenlemelisiniz.

Bu yüzden etkili bir müşteri haritası yolculuğuna ihtiyacınız var. Peki, etkili bir müşteri haritası yolculuğu haritası nasıl oluşturulur?

Sürecin doğru bir şekilde anlamlandırılması ve tasarlanması gerekir. Yazılı, sözlü, videolu içerikleriniz ya da ürün görselinizle; müşterinizin ilk karşılaşma anından itibaren bu iletişim başlar. Müşteriniz üzerindeki ilk izleniminiz oluşmaya başlamıştır. Yolculuğun her bir adımını etkin bir şekilde planlayarak, müşterilerinizin sorunlarını tanımlayabilir onlara en etkin çözümleri sunarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Bu süreci görselleştirerek tasarlamak; sürecin anlaşılması bakımından sizlere katkı sağlayacak ve daha net bir görüntü sunacaktır.

Müşteri Yolculuğu Nasıl Başlar Nedir?

B2B, C2C çalışma sisteminiz ne olursa olsun. Müşterileriniz ile olan etkileşim süreci, sektörünüzle bağlı olmak kaydıyla aynı şekilde ilerler.

Potansiyel müşterileriniz hizmet ya da ürün satın alma kararını verdikten sonra yolculuğu başlar. Yolculuk sunduğunuz ürünler, deneyimle harmanlanır ve nihai karara bağlanır. Müşteri yolculuğu kısaca müşterinin sizinle olan etkileşimini tasarlayan görseller bütünüdür. Satın alma motivasyonları, ürün ve hizmetle ilgili yaşanılan acı tatlı deneyimler burada yer alabilir.

Yine de müşteri yolculuğunu anlamak tek başına yeterli bir çözüm olmayacaktır. Sistemli hale getirerek personelinizin ve sizin belirli şablonlar yardımıyla bu süreci devamlı daha iyi hale getirebiliyor olmanız gereklidir. İsterseniz müşteri yolculuğu haritalamanın detaylarına inelim.

Müşteri Yolculuğu Haritalama

Müşterilerinizin motivasyonları, satın alma süreciyle ilgili verdiği ufak kararlar, onlara sunmuş olduğunuz müşteri deneyimi ve aksaklıkları excel dosyasına kaydedin. Müşteri yolculuğu haritalama işlemi için iyi bir başlangıç olacaktır.

Excel dosyasındaki verileri göz önünde bulundurarak süreci görselleştirmeye başlayın. Ortalama bir deneyim bir arada bulunduğu etkili görsel elde edeceksiniz. Hazırlamış olduğunuz görsel sizlere müşteri yolculuğundaki aksak noktalar hakkında fikir sunacaktır.

Müşteri haritanız gitgide daha sağlam bir yapı haline gelecektir. Belirlemiş olduğunuz eksiklik ve aksaklıkları giderin. Müşteri deneyiminizdeki yaptığınız iyileştirmeler haritanıza etki ediyorsa doğru yoldasınız demektir. Yaptığınız değişikliklerin ardından müşterilerinizle olan ilk etkileşimden, son etkileşime kadar olan süreci takip etmeye devam edin.

İnfografikler, post it ve excel dosyalarıyla haritanızı daha güçlü bir hale getirin. Hali hazırda sizinle çalışan ve daha sonra ekibinize dahil olacak personelin haritayı anlayabiliyor ve katkı sağlıyor olması gerekmektedir.

Müşteri Yolculuğu Haritası Nasıl Oluşturulur?

Müşteri yolculuğu haritası nedir, nerelerde kullanılır? Sorularınıza umarız etkin yanıtlar verebilmişizdir. İyi bir yolculuk haritası müşterinizle olan etkileşiminizi, satış rakamlarınızı artıracaktır.

Etkili bir müşteri haritası yolculuğu nasıl oluşturulur? Maddeler halinde inceleyelim.

 • Haritalarınızla tam olarak ne yapmayı amaçladığınızı belirleyin.
 • Personel profili, hedefleri ğtanımlayın.
 • Haritanızın göstermesini istediğiniz verileri belirleyin.
 • Temas noktalarını liste haline getirin.
 • Kaynaklar ve ihtiyaç duyduklarınızı liste haline getirin.
 • Verileri devamlı ve düzenli olarak tutun. Veriler ışığında iyileştirmeler yapın.

Müşterileriniz tarafından gelen verileri iyi bir şekilde takip ettiğinizden emin olun. Haritanın oluşturulmasında ve iyileştirilmesinde bu oldukça önemlidir. Fiziksel ve dijital olarak elde ettiğiniz tüm verileri haritanıza dahil edebilirsiniz.

Müşteri Yolculuğu Haritalamanın Faydaları

Sürdürülebilir büyüme için satış döngülerini, müşteri deneyimini doğru bir şekilde ayarlamak rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olur. Müşterilerinizi daha yakından tanımak. Benzer özelliklere sahip müşterilerin satın alma alışkanlıklarını fark etmek; daha fazla satış yapmanızın önünü açacaktır. Müşteri yolculuğu haritalamanın sağladığı genel faydalar ise şu şekildedir:

 • Yeni müşteri edinme sürecini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Ortalama sepet tutarını yükseltebilirsiniz.
 • Dönüşüm oranlarında artış sağlayabilirsiniz.
 • Müşteri memnuniyle katkı sağlayabilirsiniz.

Elinizde olan veriler ışığında yeni pazarlama yöntemleri, müşterilerinizle daha güçlü iletişim kurma imkanına sahip olursunuz. Müşteri yolculuğu haritası işletmenizin büyümesinde etkin rol oynayacak; eşsiz bir sistemdir. Bu sistem katkılarını sürekli büyüyen bir şekilde gözlemleyeceksiniz.

Müşteri Yolculuğu Haritası Örnekleri

Sektörel ve işletmenin ürün, hizmet sunduğu alanlara bağlı olarak birbirinden farklı örnekler bulmak mümkün. Müşteri yolculuğu haritası örneklerinden ilham alarak kendi süreçlerinizi daha etkin bir şekilde planlayabilirsiniz.

Her bir kurum kendi içinde eşsiz dinamiklere ve kabiliyetlere sahiptir. Bu yüzden müşteri yolculuğu haritanızı tasarlarken kendi iç dinamiklerinizi göz önünde bulundurun. Doğru müşteri tasarımıyla etkin bir şekilde pazarlamanın kapılarını aralayın.

Yorum Yap