İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

E-Ticaret Kutusu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

E-Ticaret Kutusu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
+ - 1

Günümüzde ticaret, eskiden olduğundan oldukça farklı ve daha güçlü bir durumda.

Teknolojideki ve yazılım alanındaki gelişmeler neticesinde, diğer çoğu alan gibi ticaret de gücünün büyük bir bölümünü internete taşıdı. E-ticaret adını verdiğimiz sanal ticaret ile birlikte e-ticaret kutusu gibi farklı terimler de ortaya çıktı.

E-Ticaret Kutusu Nedir?

E-ticaret kutusu, kargo kutusu olarak bildiğimiz kutulara e-ticaret sisteminde verilen addır. Son yıllar içerisinde gözle görülür bir büyüme yaşamış olan e-ticaretin temeli, kişilerin internet üzerinden alışveriş yapmaları ve satın aldıkları çeşitli ürünlerin taraflarına kargo firmaları aracılığı ile iletilmeleri üzerine kuruludur. Satın alınan ürünler, alıcıya iletilirken e-ticaret kutusu adı verilen kargo kutularına yerleştirilir ve kişiye bu şekilde gönderilir.

E-Ticaret Kutularının Özellikleri

Kargo kutuları, çeşitli şekil ve boyutlarda olabileceği gibi görünümleri de şirketten şirkete göre değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu kargo kutusu düz bir karton kutu şeklindedir ve bu, standart görünüm olarak kabul edilmektedir. Ancak gönderimlerini kişiselleştirmek isteyen firmalarda bu kutuları daha farklı şekillerde dizayn edilebilmektedir. Ayrıca kargo kutuları yalnızca satıcıya değil, gönderici kargo firmasına göre de tasarlanmış olabilir. Bu bağlamda genellikle sade bir karton kutu şeklinde olan e-ticaret kutularının, özelleştirilmiş bir ambalaja da sahip olabilecekleri söylenebilir.

E-Ticaret Kutusu Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret kutusnun özellikleri ve olmazsa olmazları nelerdir? Biraz da bu konuya değinelim.

 • E-ticaret kutuları, çoğunlukla karton ve oluklu mukavva kullanılarak oluşturulur.
 • Özellikle cam gibi kırılabilir ürünlerin paketlemesinde kullanılacak olan kutuların sert mukavvadan oluşturulmuş olması gerekmektedir.
 • Yukarıda da bahsedildiği gibi, çoğu firma yalnız karton ve mukavvadan oluşturulmuş e-ticaret kutularını tercih etmektedir. Ancak özelleştirilmiş kutuları tercih eden firmalarda, bu kutuların çeşitli kumaş ve aksesuarlardan oluşturulduğu da görülebilir.
 • Bu süslemeler haricinde, çoğu gönderici ve kargo şirketi, gönderdikleri e-ticaret kutusu üzerine kendi logolarını basarak da kutuları özelleştirebilmektedir. Baskı metodu çok sık kullanılmakla birlikte, logonun yanında göndericiye ait bir slogana da yer verilebilmektedir.
 • Bu kutuların desileri, içerisine yerleştirilecek ürünün boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Şayet ürün büyük ya da ağırsa, kutunun da desisi artacaktır.
 • E-ticaret kutusu üretiminde ayrıca B, C, E dalga; mikro, dopel ve mikrodopel gibi değişik kalite formatları kullanılmaktadır.

E-ticaret kutuları, çoğunlukla gönderici/üretici firmanın bir matbaa ile anlaşması ve istediği ebat ve özellikteki kutuları bu matbaada yaptırması ile oluşmaktadır. Ancak internet üzerinden satış yapan şirketlerden de bu kutuları istenilen boyutlarda ve ambalajlarda temin etmek mümkündür.

E-Ticaret Kutusu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Covid-19 salgın süreci ve sonrasında olağandışı bir şekilde artış gösteren e-ticarette, e-ticaret kutularına gösterilmesi gereken özen de bir o kadar arttı. İnsanlar, internet üzerinden sipariş verdikleri anda, gelecek kargoyu heyecanla beklemeye başlıyorlar. Dolayısıyla siparişleri ile buluştukları an, büyük bir beklenti içinde oluyorlar. Beklentilerinin karşılanması ise çoğunlukla ellerine geçen kargo kutusunun sağlamlığına ve bu kutuya gösterilen özene bağlıdır. Kimse, heyecanla beklediği ve nihayetinde eline geçen kargo kutusunun ezilmiş, yırtılmış ve zarar görmüş olmasını istemeyecektir. Kutunun içerisindeki ürünün zarar görmüş olması ise alıcıya yapılmış bir hakaret olarak görülmektedir.

Bu ve bu gibi hasarların önüne geçmek adına, hangi ürün için nasıl bir paketleme yapılması gerektiği iyi bilinmelidir. Örneğin cam bir kavanozu, hiçbir koruyucuya sarılmamış bir halde karton bir kutunun içerisine koyarsanız, bu kavanoz, gönderim sırasında büyük bir ihtimalle kırılacaktır. Peki hangi ürün, hangi kutuya konulmalıdır?

 • Cam ve bu gibi kırılacak ürünlerin paketlenmesinde, özellikle çok sayılı siparişlerde, seperatörlü ser mukavvadan üretilmiş kutular kullanılmalıdır. Bunun dışında, ürünün kutuya konulurken gerekli materyallerle iyice sarılmış olması, kırılma ihtimalini minimuma indirecektir.
 • Gönderiminde seperatörü gerekli kılan başka ürünler de vardır. Örneğin telefon ve tablet gibi teknolojik aletlerin, kırılmalarını önleyecek kutularda muhafaza edilmeleri mühimdir. Bu gibi aletler için taslama seperatörlü e-ticaret kutuları tercih edilmelidir.

Saatler, maliyetleri dolayısıyla kutuları özenle hazırlanan ürünlerin başında gelmektedir. Bu ürünlerin paketlenmesinde spesifik kutular kullanılır ve çoğunlukla üzerlerinde satın alınan mağazanın ya da üretici firmanın logosu bulunur. Bu ürünlerin, süngere sarılmış halde mıknatıslı kutulara yerleştirilmeleri idealdir.

Mobilya kategorisindeki ürünler çoğunlukla mukavvadan üretilmiş ve ürünlere yüksek koruma sağlayan kutulara yerleştirilirken; ayakkabı ve kıyafetlerin ise şeffaf bir pelür kağıda sarılmış halde karton kutulara konulduğu görülmektedir.

Ürünlerin paketlenmesinde ayrıca fantezi kağıt ve kuşe gibi maddeler de kullanılabilmektedir.

Ürünün Alıcıya Teslimi

Görüldüğü gibi kutu ve paketleme seçenekleri gerek ticaret, gerekse e-ticaret sektöründe oldukça geniştir. Buna rağmen çoğu firma, gönderilerinde yalnızca karton ve kraft kutu kullanmayı tercih etmektedir. Ancak sipariş edilen ürünün fiyatı arttıkça, paketlemedeki itinanın ve kutuların şıklığının da arttığı görülmektedir. E-ticarette bu, harcanan tutarın sipariş edilen ürün için değip değmediğinden emin olamayan müşterilerin kuşkularını ve endişelerini gidermek için kullanılan bir taktiktir. Çoğunlukla işe yaradığı da görülmektedir. Çünkü insanların, ödedikleri ücret arttıkça, ellerine geçen ürünün paketlenmesine daha da önem verdikleri gözlemlenmiştir.

Alıcı, tarafına gönderilen ürünü teslim aldığında, gördüğü ilk şey ürünün kendisi değildir. Ürünün paketi ve ambalajıdır.

 • Eğer alıcının eline geçen paket, özenle hazırlanmamış ve eline hasarsız bir biçimde ulaşmamışsa, paketin içerisindeki ürünün değeri yarı yarıya düşecektir.
 • Tam tersi bir şekilde, ürünün paketlenmesinde özveri ile hareket edilmiş ve alıcıya güzel bir paket sunulmuşsa bu, göndericinin alıcı üzerindeki olumlu etkisini güçlendirecektir. Bu sayede gönderiden memnun kalan alıcı tarafından tekrarlanan sipariş sayısında artış olma ihtimali de artacaktır.

Bu sebeplerden ötürü, e-ticaret kutusunun seçimi ve hazırlanması, e-ticaret dünyasında büyük bir rol oynamaktadır.

Fakat kargo firmalarının, bu konudaki en büyük faktörlerden biri olduğunu unutmamak gerekiyor. Üretici ve/veya gönderici firma, ürünü çok güzel bir şekilde paketlemiş de olsa, kargo firmasının hazırlanan paketi gerektiği şekilde alıcıya ulaştırmaması da ürünün kalitesini düşürecektir. Bu sebeple üreticinin/göndericinin, anlaşacağı kargo şirketini dikkatle seçmesi ve bu kargo şirketinin yol açabileceği sorunların sorumluluğunu üstlenmesi gerekmektedir.

E-Ticaret Kutusu Modelleri

Sipariş edilen ürün ile müşteri arasındaki diyaloğun en önemli ileticisi olan bu kutuların herhangi bir deformasyona uğramadan alıcının eline ulaşması çok önemlidir. Doğru şirket ve kargo seçimi, alıcı ile gönderici arasındaki ilişkinin kilit anahtarı rolündedir. Çeşitli konseptlere uygun olarak oluşturulan e-ticaret kutu modellerinde yaratıcı fikirlerin kullanılması ise ürünün çekiciliğini artıracaktır. Örneğin:

 • Çocuk ürünleri için hazırlanan e-ticaret kutuları, çocuklara uygun konseptlerde hazırlanmalıdır. (Daha canlı renkler, eğlenceli figürler vs.)
 • Bir bal kutusu için basit bir kavanoz yerine, arı kovanı şeklinde üretilmiş daha yaratıcı bir kutu tercih edilebilir.
 • Hediye kutuları, anlamına uygun olarak süslenmelidir ve bu kutuların üzerinde mümkünse bir not da bulunmalıdır.
 • Parfüm kutuları, parfümün kokusunu muhafaza edecek şekilde oluşturulmalıdır.
 • Telefon, takı gibi yüksek maliyetli ürünlerin paketlenmesinde sağlam bir kutunun yanı sıra, ürünün maliyetini belli edecek şekilde kaliteli bir kutunun tercih edilmesi de oldukça önemlidir.

Ayrıca, günümüzde bu kutuların doğa dostu materyallerden üretilmeleri ve geri dönüştürülebilir nitelikte olmaları da oldukça önemlidir. Çoğu firma, bu konuda büyük adımlar atmış durumda ve ilerleyen zamanlarda bu konudaki hassasiyetin de artacağı yönünde büyük bir inanç var.

Yazıyı Dinlemek İçin;

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 3 sene önce

  Teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir