İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

E-Ticaret Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?
+ - 0

E-ticaret alanları, elektronik ticaretin günden güne gelişmekte olan bir ticaret kalesi hâline geldi. 

Online ticaret alanlarında yer almak isteyenler ve e-ticaret faaliyetlerinde bulunmak isteyenlerin, buraya ait bazı dinamiklere hâkim olması gerekir. Bu dinamiklerin başında ise satıcıların mutlaka yapmaları gereken e-ticaret kargo anlaşması gelir.

Kapsamlı ve doğru şekilde ilerleyen kargo anlaşması, uzun vadede e-ticaret pazarlama kapsamında ekonomik olarak ayrıcalıklar sağlar. Tüm kargo anlaşmalarının bazı politikaları birbirinden farklıdır, ancak aralarında çok büyük radikal farklılıklar yoktur. Yine de e-ticaret kargo anlaşması araştırmasına giren kişi, anlaşma yapmadan önce tüm opsiyonları belirlemelidir. Kargo firmalarının sağladığı ayrıcalıkları tek tek araştırmalı ve dikkat bir şekilde karar vermelidir.

E-ticaret satıcıları genellikle satacakları ürüne odaklanırlar ve kargo süreçlerini ufak bir detay olarak düşünürler. Fakat işin içine girildiğinde kargo alanının da bütçe anlamında önemli bir konu olduğunu fark ederler. Kargo memnuniyeti, birçok müşterinin ürün seçimleri için de bir tercih sebebidir. Müşterilerin büyük bir kısmı arama sonuçlarında kargo filtrelemeleri de yaparlar.

E-ticaret kargo anlaşması sağlamada kargo firmasının ücretlendirmesi, hızı, sunduğu koşullar ve firmanın kurumsal imajı seçici olunması gereken unsurlardandır. Çünkü bu faktörler dolaylı veya doğrudan e-ticaret firmasının satışlarına ve kazançlarına etki eder.

E-Ticaret Kargo Anlaşmasının Maliyetleri Düşürmedeki Önemi

E-ticarete girişmeden önce yapılması gereken maddelerin üst sıralarına e-ticaret kargo anlaşması başlığını da eklemek sonraki dönemlerde kargo konusunda kararsızlığa düşmemeniz için önem taşır. Çünkü kargo anlaşmaları, elektronik ticaretlerin merkezinde yer alır. Uzun vadede düşünüldüğünde binlerce ürününüzü Türkiye’nin birçok farklı iline ve ilçelerine kargolamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız iyi bir anlaşma bu süreci daha kolay yürütebilmenizi sağlar.

Yüksek kargo maliyetleri, e-ticaret kargo anlaşması konusunda elde edeceğiniz kâr konusunda ciddi bir engeldir. Bu sebeple kargo maliyetlerini olabildiğinde aşağı çekmelisiniz. Bu konuya geçtiğimiz senelerde Çin’deki pazaryerlerinin kargo anlaşmalarına örnek verebiliriz. Birkaç sene önce Çin’de birçok e-ticaret pazaryerleri, hükümet tarafından kargo konusunda destek aldı. Bu sayede pazaryerlerindeki ürün satışlarında da ciddi bir artış yaşandı. Bu yüzden düzenli bir şekilde satış yapılan ürünlerle paralel olarak bir kargo firmasıyla anlaşmak, hem e-ticaret yapan işletmeler için hem de kargo firmaları için bir avantaj hâline gelir.

E-ticaret kargo anlaşması, maliyetleri minimalize etmek amacıyla yapılır. Uygun bir kargo firması bulduğunuzda, bu durumun cironuz üzerindeki etkisini de kolaylıkla görürsünüz. Ülkemizde bulunan kargo firmalarının ücretlendirme konusunda bazı koşulları bulunur. Eğer bir şirketiniz yoksa, kargo anlaşmaları da gerçekleştiremezsiniz ve normal bir kargo ücretlendirmesi ile devam edersiniz. Bu durumda günlük ister 10 kargo, isterseniz 100 kargo gönderin bir e-ticaret kargo anlaşması sağlamadıysanız, standart fiyatlama üzerinden fiyatlandırılırsınız. Bu nedenle kargo şirketleri işe iş birliği veya sanal pos ile entegrasyonlu anlaşmalar yapılmalıdır. Böylelikle anlaşma yaptığınız kargo firması, sadece size özel bir gönderim maliyeti çıkarır. Sattığınız ürünlerin gönderimleri, olabildiğince az maliyetlerle müşterilerinize ulaştırılır.

Neden Kargo Anlaşması Yapılmalıdır?

  • Düzenli olarak e-ticaret satışı yapıyorsanız, ürünlerin müşterilerinize ulaştırılması ve kargolanması sürecini de minimum maliyetlerle tamamlamak istiyorsanız kargo anlaşması yapmanız gerekir.
  • Uygun fiyatlı ve kampanyalı bir e-ticaret kargo anlaşması yaptığınız zaman ürünlerinizin başına düşen maliyet oranlarınız düşer, aylık cirolarınızın etkisi daha büyük şekilde seyreder.
  • Kargo anlaşmalarıyla müşterinize bazı kampanyalar da sunabilirsiniz. Özellikle ‘‘ücretsiz kargo’’ kelimesi, müşterileriniz üzerinde oldukça etkili olur.
  • Sattığınız ürün eğer kargo maliyeti yüksek bir ürünse, e-ticaret kargo anlaşması yaparak ürünü ücretsiz veya indirimli kargo ile müşterinize teslim edebilirsiniz. Bu teslimi, sosyal medya pazarlama stratejilerinize ekleyerek de reklam dönüşümlerinize katkı sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Kargo Anlaşması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kargo anlaşmaları sağlandığında size verilen fiyatlandırmalar, her ürün için geçerli olmayabiliyor. Bu yüzden e-ticaret kargo anlaşması kapsamında başvurduğunuz kargo firmasının size verdiği fiyat bilgisini dikkatli bir şekilde inceleyip o bilgilere göre hareket etmelisiniz. Sadece tek bir kargo firmasından fiyatlandırma almak yerine, diğer kargo firmalarının fiyatlandırma konusundaki avantajlarını da inceleyebilirsiniz.

Gönderim ve Desi Ücretlendirmeleri

E-ticaret kargo anlaşması, kargo gönderimlerinde gönderi başına ve desiye göre fiyatlama sunar.  Yani gönderilecek ürünün boyutu ve ağırlığı, teslimat ücretini belirler. Kargo anlaşmalarınızda belirlenen bu ücretleri sabit bir hâle getirerek standart gönderim ücretlerinden daha hesaplı şekilde gönderim yapabilirsiniz.

Fakat kargo firmaları size, kendi fiyatlandırmaları ile ilgili minimum desi ücret tablosunu atabilir. Böyle bir durumda siz, kendi ürününüzün kaç desi olduğunu belirleyerek kargo firmasının size verdiği ücreti ona göre değerlendirirsiniz.

Taahhütsüz Anlaşma

Kargo anlaşmalarında bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da taahhütsüz anlaşma seçeneğidir. Kargo firması eğer taahhütsüz bir şekilde e-ticaret kargo anlaşması yapmak istemiyorsa bu konuda doğru bir karar vermeniz gerekir. Çünkü firma ile taahhüt imzaladığınız takdirde herhangi bir olumsuzluk yaşadığınızda o kargo firması ile ilişkinizi kesemeyebilirsiniz. Fakat taahhütsüz bir şekilde anlaşma sağlarsanız, ileride yaşanacak bir problem dâhilinde rahatlıkla başka bir kargo firması ile çalışabilirsiniz. Eğer e-ticarete yeni adım atıyorsanız, kargo ile ilgili de ileride çok daha fazla bilgi sahibi olacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden kargo firmanızı değiştirmek isteyeceğiniz durumları da hesaba katmalısınız.

Kargo Şubesinin Bulunduğunuz Yere Uzaklığı

Kargo firmanızın bulunduğunuz yere uzaklığı, e-ticaret kargo anlaşması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kargo size ne kadar uzaksa, ürünleriniz de kargoya o kadar geç verilir. Ayrıca müşterilerinize ‘‘aynı gün kargo’’ şeklinde bir avantaj sunuyorsanız bu konu çok daha önemli bir hâle gelir. ‘‘Kargo yetişecek mi?’’ stresi ile kargolarınızı teslim etmek, sizi olumsuz anlamda etkileyecektir.

Hasarlı Ürünler ve İade Koşulları

Kargo firmaları size ücretlendirme ve teslim konusunda birçok avantaj sunuyor olsa da iade ve hasarlı ürünlerinize karşı nasıl tutum sergilediği de önemlidir. Firmaların bu tutumları işinizi olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilir. Örneğin müşteriniz, aldığı ürünü iade etmek istedi; anlaşmalı olduğunuz kargo firması bu maliyeti karşılamaz ise sizin uzun vadeli planda zarara girmenize yol açabilir. Bu yüzden geri teslimatlı kargoları ücretsiz bir şekilde karşılayacak kargo firmaları ile anlaşma yapmanız size yarar sağlayacaktır.

Bir diğer konu ise e-ticaret kargo anlaşması yapılan kargodaki hasar gören ürün durumudur. Bazı ürünler kargo esnasında kolaylıkla hasar alabilir veya kırılabilir. Firmalar bu konuda oldukça özen gösterdiğini iddia etseler de kimi zaman bazı istisnai durumlar yaşanabiliyor. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için ürünleri oldukça dikkatli bir şekilde müşterilerinize ulaştıran bir kargo firması ile anlaşma sağlamalısınız. Aksi takdirde hatalı bir şekilde müşteriye giden ürünler, hem marka itibarınıza hem de maliyetlerinize zarar verecektir.

E-Ticaret Kargo Anlaşması Nasıl Sağlanır?

E-ticaret kargo anlaşması sağlamak için pek çok yöntem bulunur. En yaygın yöntemler ise bankalarla sanal pos anlaşması yapıldıktan sonra şirket kimliğinizle, belirlediğiniz kargo firmalarına başvurmaktır. Başka bir yöntem ise Payguru, İdeafoft, Shopier veya Weepay gibi ödeme yöntemleri ile anlaşarak şirket kurmadan bu sistemlerin kargo ile yaptıkları anlaşmalardan faydalanmaktır.

İş büyüklüğünüze bağlı olarak bu yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz. Fakat seçeceğiniz ikinci yöntemde size pek fazla bir opsiyon kalmayacaktır. Çünkü bağlı olacağınız yer, kargo firmaları ile kendi entegre olduğu için böyle bir durumda herhangi özel bir istek talep edemeyeceksiniz.

Fakat bir şirketiniz mevcutsa kargo şirketleri ile bireysel bir şekilde e-ticaret kargo anlaşması yapmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.

Kargo Anlaşmalarında Paket Niteliği Ne Anlama Geliyor?

Bazı kargo firmaları, henüz şirket kurmamış üreticiler veya e-ticaret sitesi sahipleri için paket niteliğinde kargo anlaşması sunuyor. Bu anlaşmaları şöyle örnekleyebiliriz; 100 adet kargo gönderim ücreti, tek tek yerine 100 gönderim üzerinden sunuluyor. Bu şekilde de indirimli hâle geliyor. Bu ödeme şeklini de her 100 siparişte bir aynı şekilde tekrar ettirebiliyorsunuz.

Paket alma miktarınız ne kadar büyük ise siparişlerinizin başına mâl olan gönderim ücretiniz de o kadar düşük oluyor. Örneğin Sürat Kargo’nun e-ticaret kargo anlaşması sistemindeki XXL paketi 3.000 TL. Kargolarınız için bu paketi satın aldığınızda gönderileriniz her birine 8,5 TL kargo ücreti ödemiş oluyorsunuz. Kısa vadeli şekilde indirimlerden yararlanmak istiyorsanız bu sistemi tercih etmenizde fayda var.

Sözleşme Yapabileceğiniz Kargo Firmaları Hangileri?

Kargo firmaları, Hepsiburada, Trendyol, N11, Amazon veya Gittigidiyor gibi büyük pazaryerlerine kargo sözleşmesi yapmaktadır. Tüm bu ve buna benzer pazaryerlerinin anlaşmalı olduğu kargo firmaları bulunur. Buna bağlı olarak kargo şirketleri, kendilerine bağlı olan bu firmaların uygun şartlardan yararlanmalarını sağlar.

E-ticaret kargo anlaşması sağlayacağınız birçok kargo firmasının sözleşmelerinde 14 gün koşulsuz iade hakkı bulunur. Kargo anlaşması sağlayacağınız firmaların sözleşmelerinde bu detaylara muhakkak yer verilmektedir. Örneğin Hepsiburada platformu, 75 TL üzeri alışverişlerde müşterilerine ücretsiz kargo hizmeti sağlar.  Bu tip kotalar, çeşitli pazaryerlerinde farklılık gösterebilir. E-ticaret sitelerinin genellikle tercih ettiği en popüler kargo şirketlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Yurtiçi Kargo, Sürat Kargo, Aras Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo, UPS.

Yurtiçi Kargo Anlaşması

Yurtiçi Kargo’nun e-ticaret kargo anlaşması yapan firmaların arasında büyük bir yere sahip olmasının sebebi, birçok farklı kampanyasının bulunmasıdır. Kampanyaları gönderilerin çeşitlerine ve boyutlarına göre değişmektedir. Şirket sahipleri veya bireysel satıcılar bölgelerinde bulunan Yurtiçi Kargo ile iletişime geçerek gönderi koşullarını öğrenebilirler.

Sürat Kargo Anlaşması

Sürat Kargo da e-ticaret kargo anlaşması sağlayan firmalar arasında tanınan bir firmadır. İndirimli paket tarifeleriyle belirli şartlar dahilinde indirimler uygular. Paket şeklinde alım yapıldığı takdirde paket gönderim ücretleri oldukça düşer. Karşı ödemeli kargolarda ise paket bakiyelerinde eksilme olmaz. Ayrıca internetten al, kapıda öde şeklinde kampanyaları bulunur. En yakın Sürat Kargo’ya gidilerek anlaşma sağlanabilir.

Aras Kargo Anlaşması

Aras Kargo ile e-ticaret kargo anlaşması sağlamak için taşıma ve gönderi şartlarının incelenmesi için bölgedeki en yakın Aras Kargo şubesine gidilebilir. İşletme ya da şahıs adına anlaşma sağlayabilen Aras Kargo, gönderilerin adet ve büyüklüklerine göre 6 aylık veya yıllık sözleşme yapabiliyor. Ayrıca Aras Kargo’da, e-ticaret satışlarında özellikle tercih edilen tahsilâtlı ödeme sistemi de mevcut.

PTT Kargo Anlaşması

PTT ile kargo anlaşması ve sözleşmesi yapmak için direkt olarak PTT Genel Müdürlükleri ile iletişime geçilmelidir. E-ticaret kargo anlaşması ve kurumsal anlaşma detaylarının görüşülebileceği PTT Genel Müdürlüğünde, gönderilen kargoların aylık hacmi ve kargo özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir. Genel Müdürlük tarafından anlaşma onaylandıktan sonra gönderilere başlanabilir.

MNG Kargo Anlaşması

MNG Kargo, gönderilerin içeriğine göre anlaşma belirler. Taşınması yasak veya sakıncalı ürünler şartı koyan MNG Kargo, hasar görmesi muhtemel ürünlerle ilgili diğer kargo firmaları gibi sorumluluk belgesi şartı aramaktadır.

Yazıyı Dinlemek İçin;

Yorum Yap