1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

E-Ticaret Başarı Hikayeleri İle Sitenizi Yükseltin

E-Ticaret Başarı Hikayeleri İle Sitenizi Yükseltin
+ - 1

E-ticaret dünyasında yüzlerce başarı hikayesi bulunuyor. Bu başarı hikayelerini dinleyerek sizler de ilham alabilir, web sitenizi daha başarılı bir hale getirebilirsiniz.

E-ticarette başarılı olmak için birçok kriterin yanı sıra yaptığınız işe inanmak ve işini sevmek de çok önemli noktalar arasında yer alıyor. İşinizi ne kadar çok severseniz, başarılı olmanız o kadar olasıdır. Elbette sadece işinizi sevmeniz yeterli değildir. Aynı zamanda işinizi yapılandırmak için devamlı kendinizi geliştirmeli ve çalışmalarınıza devam etmelisiniz. E-ticaret başarı hikayeleri ise size gereken ilhamı sağlayacak güzel örnekler olarak karşınıza çıkacaktır.

Yazımıza göz atarak ülkemizde ve dünyada başarıya ulaşmış e-ticaret sitesi örneklerini görebilirsiniz. Başarılı e-ticaret sitesi kurmak için bu örnekleri incelemeli ve mutlaka dikkate almalısınız.

Başarı Hikayeleri 1: Amazon

E-ticaret dünyasında başarısı ile gönlümüzü fetheden sitelerden ilki Amazon. A’dan Z’ye her türlü ürünün satışını yapan Amazon dünyanın ilk e-ticaret sitelerinden birisi olması özelliğini de taşıyor. E-ticaret başarı hikayeleri içinde yer alan Amazon’un başarısının ise birçok odak noktası bulunuyor.

Yazar ve konuşmacı Bryan Eisenberg’e göre Amazon’un bu kadar başarılı olmasında 4 ana faktör bulunuyor. Müşteri odaklı oluşu, müşteri deneyimine odaklanması, yaratıcı olması ve sürekli optimize edilme özellikleri Amazon’un başarılı olmasının 4 önemli anahtarı.

Sizler de bu noktalara dikkat ederek web sitenizin herkes tarafından bilinen bir başarı hikayesi olmasını sağlayabilirsiniz.

Başarı Hikayeleri 2: Trendyol

Başarılı e-ticaret sitesi kurmak için örnek olarak alabileceğiniz diğer bir hikaye ise Trendyol. Ülkemizin son yıllarda tartışmasız en başarılı örneklerinden birisi olan Trendyol, herkese ilham veren bir kuruluş.

2010 yılında kurulan Trendyol müşterilerine moda, sağlık, elektronik eşya gibi her türlü alanda satış yapan bir web sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Trendyol’un kurucusu ise Demet Üçok.

Küçük bir yemek odasında başlayan girişim günümüzün en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinden birisi olarak yoluna devam ediyor. Şu anda 10 milyondan fazla üyesi bulunan Trendyol, hepimiz için e-ticaret başarı hikayeleri arasında en ilham verici fikirlerden birisi olduğu muhakkak.

Başarı Hikayeleri 3: Zappos

Başarılı olmuş ve ilham veren diğer bir site ise Zappos. NV merkezli online ayakkabı ve giyim perakendecisi olan site Amazon’a ait sitelerden birisi.

Zappos’u bu kadar başarılı yapan şey ise müşteri odaklı iletişimi. Diğer birçok şirkette çağrı merkezlerinde genellikle birkaç dakikalık konuşmalar yapılırken Zappos bu konuda sınır tanımayan bir yapıya sahip. Zappos’un bir çağrı merkezi temsilcisi ile gerekirse 10 saat bile sohbet edebilirsiniz.

Oldukça ilginç bir iletişimi olan Zappos bu özelliği ile e-ticaret başarı hikayeleri listemizde yerini alıyor. İlham verici yanının yanı sıra yaratıcı öngörüsü ile de dikkat çeken bir site olarak Zappos’u mutlaka incelemeli ve örnek almalısınız.

Başarı Hikayeleri 4: Hepsiburada

Ülkemizin en başarılı girişim örneklerinden birisi de Hepsiburada. Büyük bir satış perakendecisi olan Hepsiburada’da neredeyse her türlü ürünü bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Hepsiburada şu anda Türkiye’nin en büyük e-ticaret perakende sitesi unvanına da sahip. Başarılı bir mobil uygulaması da bulunan site teknolojiye yaptığı yatırımlar ile dikkat çekiyor.

Hepsiburada’nın başarısının arkasında ise birçok nokta var. %100 müşteri memnuniyeti sağlaması, sürdürülebilir odaklı iş prensibi, kesintisiz reklam özelliği ve yüksek teknolojiye sahip online mağazalar şeklinde bu listeyi uzatabiliriz. Bu özelliklerin tamamı e-ticaret başarı hikayeleri listemizde yer alan Hepsiburada’ya ait. Bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsanız bu noktaları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Başarı Hikayeleri 5: Alibaba

Başarılı e-ticaret sitesi kurmak için örnek alabileceğiniz bir diğer site ise Alibaba. 1999 yılında Çin’de kurulan Alibaba’nın sermayesi ise yalnızca 100 bin dolardı. Kısa sürede başarı gösteren Alibaba, ABD’de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde hizmet vermeye başladı.

Alibaba’nın şu anda 80 farklı ülkede 20 bin çalışanı bulunuyor. Alibaba’nın bir diğer sitesi olan Aliexpress ile birlikte toplam değerleri ise 150 milyar dolar. 2015 Bekarlar Günü’nde 1 saat içerisinde 3.9 milyar dolarlık satış yapan site kesinlikle e-ticaret başarı hikayeleri listemizde olmayı hak ediyor. Alibaba.com’u mutlaka incelemeli ve nasıl başarı sağladığını örnek almalısınız.

Başarı Hikayeleri 6: eBay

Başarı hikayelerinden birisi de eBay. 1995 yılında kurulmuş olan eBay, ABD merkezli olan web sitelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise web sitesi dünyanın neredeyse her bölgesine satış yapan dev bir alışveriş sitesine dönüşmüş durumda.

Her bölgeye ürün satan web sitesinin ürün kategorileri de oldukça geniş. Hemen her türlü ürünü tek bir web sitesi üzerinden satın alma imkanı sunan eBay’in değeri ise yaklaşık 70 milyar dolar. E-ticaret başarı hikayeleri için oldukça iyi bir hikayesi olan web sitesi kesinlikle örnek alınması gerekenlerden birisi. eBay günümüzde kurduğu ortaklıklar ile de büyük bir hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Başarı Hikayeleri 7: Akakçe

Türkiye’de kurulmuş olan ve başarısı ile karşımıza çıkan diğer bir web sitesi de Akakçe. Akakçe web sitesinin diğerlerinden ayrışan yönü ise herhangi bir ürün satışı yapmaması.

2000 yılında kurulan Akakçe’de satın alacağınız ürünün fiyatlarını farklı sitelerdeki karşılaştırmaları ile birlikte görebilirsiniz. Kullanıcılara fiyat hizmeti sunan web sitesi bu nedenle çoğu kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

E-ticaret başarı hikayeleri listemizde yer alan Akakçe ile hangi ürünün hangi sitede en ucuz ya da pahalıya satıldığını öğrenebilirsiniz. Alışveriş kılavuzu olarak kullanabileceğiniz bu web sitesi farklı yönü ve ilgi çekici hizmet anlayışı ile öne çıkıyor. Web sitesi kurarken bu tarz yaratıcı ve fonksiyonel fikirlere önem verebilirsiniz.

Başarı Hikayeleri 8: GittiGidiyor

Türkiye’de e-ticaret denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi de GittiGidiyor.2001 yılında kurulan site farklı kategorideki ürünler üzerinden alıcı ile satıcıları bir araya getiren bir platform olarak kullanılıyor.

Sitenin en iyi yanlarından birisi alıcı ve satıcıyı koruyor olması. Yakın zamanda 15 milyona satılan web sitesi oldukça başarılı bir yükselişe sahip. Gittigidiyor’da satın almak için 4 bin tane kategori bulunuyor. Cep telefonu, bilgisayar, para, plak, mücevher ve çok daha fazla ürünü satın almak için bu web sitesini tercih edebilirsiniz.

Başarılı hikayesi ile Gittigidiyor, e-ticaret başarı hikayeleri listemizde böylelikle yerini alıyor.

Başarı Hikayeleri 9: Udemy

Son dönemde herkesin dikkatini çeken bir diğer web sitesi ise Udemy. Kişisel gelişim alanında birçok farklı alanda kurs imkanı sunan Udemy’nin kurucusu ise Eren Bali.

Eren Bali, milyar dolarlık değere sahip internet sitesine sahip olan ilk Türk girişimcilerden birisi. Eren Bali büyük çabalarının sonunda Udemy’i ortaya çıkarabilmek için Dave McClure isimli bir yatırımcı sayesinde 1 milyon dolar yatırım buldu.

2010 yılında kurulan Udemy’de 155.000’den fazla sayıda kurs bulunuyor. Şirketin bugünkü değeri ise yaklaşık olarak 4 milyar dolar. Eğitim teknolojileri alanında kurs veren Udemy bu gibi özellikleri ile e-ticaret başarı hikayeleri arasında yerini alıyor.

Başarı Hikayeleri 10: Getir

Başarı hikayeleri listemizde son sırada ise her geçen büyüyen bir web sitesi var: Getir. Bitaksi’nin de kurucusu olan Nazım Salur tarafından 2015’te kurulan Getir, büyük bir hızla dünyaya açılmaya devam ediyor.

Yakın zamanda Türkiye’nin ilk Unicorn’u olmayı başaran web sitesi kişilere market ve yemek alışverişinde hızlı şekilde hizmet sağlıyor. Ürünleri 10 dakikada getirmeyi hedefleyen uygulamada şu anda 1500 tane ürün var. Getirbüyük isimli uygulamada ise 4000’e yakın ürün bulunuyor. Böylelikle aradığınız her ürünü Getir’de kolaylıkla bulabilir ve 10 dakikada kapınızda bulabilirsiniz.

E-ticaret başarı hikayeleri listemizde yer alan her bir web sitesi büyük bir emeğin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Sizler de bu ilham verici girişimlere önem vererek kendi başarı hikayenizi yaratabilirsiniz.

Yazıyı Dinlemek İçin;

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Çok güzel bir anlatım olmuş hocam teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir