1. Ana Sayfa
  2. Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?
+ - 0

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur? Günümüzün oldukça popüler alanlarından birisi olan dijital pazarlama uzmanlığına dair pek çok ayrıntı merak edilmekte ve çok sayıda insan bu alanda çalışmanın hayalini kurmaktadır. Peki dijital pazarlama uzmanı olmak için hangi şartları sağlamak gerekir? Öncelikle dijital pazarlama uzmanlığı alanını şu anki işinizden tamamen ayrı yeni bir kariyer oluşturabilmek amacıyla tercih edebilirsiniz. Ya da mevcut işinize destek olacak şekilde bir kişi olarak da değerlendirebilirsiniz. Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorsanız ancak konuya dair ayrıntılar hakkında bilgi sahibi değilseniz yazımızın devamında merak edilen içeriklere dair bilgi veriyor olacağız.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlama alanı her şeyden önce günümüzün en yoğun kullanılan kaynaklarına hitap etmesi açısından önemlidir. Sosyal medya pazarlaması, e-ticaret ve SEO uygulamaları gibi oldukça kritik alanlarda hizmet verme esasına dayanır. Her gün dijital pazarlamaya dair yeni bir terimin ortaya konulduğu günümüzde bu alanın ismi daha sık duyulmaya başlanmıştır. 

Peki dijital pazarlamanın önemi nereden kaynaklanır? Ayrıca şirketler neden dijital pazarlama alanı ile ilgili istihdam açmaya başlamıştır ve bu alana yönelmiştir? Bu soruların cevabı aslında dijital pazarlama uzmanlığına dair pek çok bilgiyi içermektedir.

Öncelikle internet alanı yaşamımızda ciddi değişikliklere yol açtı ve internet dahilinde geçirilen zamanın diğer alanlara nazaran çok daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Günlük yaşamımızda alışveriş yapmaktan kitap okumaya varana kadar pek çok unsuru internete taşımış durumdayız. 

Bu sebeple yaşamımızdaki unsurların çoğu dijital kanallarda yer almaktadır ve geleneksel pazarlamaya dair değilim gitgide azalmaktadır. Aynı şekilde dijital pazarlamanın etkinliği de bu noktada ciddi bir artış göstermeye devam etmektedir.

Dolayısıyla internet alanında var olmak ve görünür olmak başta e-ticaret siteleri ve markalar olmak üzere çok sayıda kesim açısından önemlidir. Dijital pazarlama nedir sorusu cevaplanırken tüm bu ayrıntılar üzerinde düşünmek gerekir. 

İnternet olanının büyük bir etkileşim ağına sahip olduğunu ifade etmiştik. Avantajlarının yanı sıra bu alanın bir de dezavantajı vardır. Çok sayıda kişinin internete yönelmesi nedeniyle artık kişiler ve markalar kendilerini görünür kılmak adına çok daha fazla çaba harcamaktadır.

Bu alan oldukça geniş bir mecra ve yeni bir sektör olması nedeniyle uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken ayrıntılı bir sahadır. Dolayısıyla alanında uzman dijital pazarlama çalışanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Markaların ön plana çıkması ve hatta kişilerin sosyal medya alanında daha görünür olması amacıyla dijital pazarlama uzmanına başvurulur. Bunun yanı sıra pek çok farklı internet içeriği içinde dijital pazarlama uzmanlarının bilgisi gerekir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak

Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Her şeyden önce gitgide büyüyen bir sektörün uzman kişilerinden birisi desek yeridir. Pek çok şirket pazarlama ve satış kaygısı nedeniyle hem bütçe hem de gayretini dijital ortama aktarma eğilimindedir. Artık günümüzde çok sayıda satış ve pazarlama tekniğinin internetten yürütüldüğü bilinen bir durumdur.

 Özellikle markalar bu yönelimi hızlı bir biçimde uygulamaya çalışsa da alanında uzman kişiler olmadan muhtemelen eksik kalacaktır. Her alanda işi bilen kişilere ihtiyaç olduğu gibi dijital pazarlamaya geçiş sırasında da bu alanda uzmanlığa sahip kişilerden destek almak çok önemlidir.

Örnek olarak içerik pazarlama ve SEO konularına dair işler ve talepler her geçen gün artmaktadır. Ancak nitelikli şekilde çalışacak dijital pazarlama uzmanlarının sayısı aynı hızla artış göstermediği için burada bir boşluk oluşmakta ve dijital pazarlama uzmanı ilanlarının artış gösterdiği bilinmektedir. 

Bazı araştırmalara göre işletmelerin yarısından çoğunun pazarlama alanı için kalifiye personel bulmakta zorlandığı ortaya çıkmıştır başka bir çalışmada ise dijital pazarlama uzmanlığına olan talebin 2017 senesinde %56 civarında olduğu fakat arz miktarının da sadece %24 civarında seyrettiği ifade edilmiştir.

Dijital pazarlamaya dair etkili stratejiler oluşturmak ve bu alanda ciddi kazançlar elde etmek açısından firmalar dijital pazarlama uzmanlarına iyi rakamlar ödeyebilmektedir. Dolayısıyla günümüzde hem bu ihtiyaca dönük olarak hem de kazanç durumuna bağlı şekilde alanda çalışan profesyoneller artmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi

Dijital pazarlama uzmanı taban puanları başta olmak üzere eğitim süreci ile ilgili çok sayıda ayrıntı merak edilmektedir. Ancak dijital pazarlama uzmanı olabilmek için özel bir sertifika ya da diploma ya gerek olmamaktadır. Bu tarz içeriklerin olması birer artık konumunda olurken temel beklenen internet araçlarını etkin şekilde kullanmak ve çeşitli becerilere sahip olmaktır. 

Örnek olarak SEO, içerik oluşturma, sosyal medya pazarlaması gibi farklı alanlarda yetkin olması beklenir. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama kadar açık bir yöntem olmadığı bilinmelidir. Bu alandaki kuralların ezbere şekilde yapılması doğru olmaz. Zaman içerisinde kitlelerin yönelimi ve dijital pazarlama alanındaki deneyimleri sonucunda belli bir fikir edinilir.

Dijital pazarlama eğitimi gibi içerikler araştırılırken pek çok sertifika programına rastlamak mümkündür. Bu tarz uygulamalardan destek alınabilir ancak esas olan birebir dijital alanda yetkin olmaktır. Bu alanda başarılı olmak için öncelikle temel pazarlama kavramları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerekir. Dijital pazarlamanın terminolojisine dair bilgi ve internet analizi ile ilgili araştırmalar yine önemli içerikler arasında yer alır. Genel şekilde dijital pazarlama alanlarını anlamak, bu alanda ilerlemek için iyi bir yöntemdir.

Yorum Yap